Jeszcze kilka lat temu klimatyzatory stanowiły wyznacznik luksusu i montowane były tylko w wybranych obiektach, dziś coraz częściej zarówno modernizowane budynki, jak i nowo budowane wyposażone są w klimatyzację. Co więcej, standardem stają się obecnie rozwiązania klimatyzacji, wykorzystujące systemy VRF. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i dlaczego warto się nim zainteresować.
Czym są systemy VRF?
Poprzez układy VRF rozumiemy bardzo rozbudowane instalacje chłodnicze, wykorzystujące aktualne rozwiązania technologiczne. W najbardziej podstawowych wariantach mogą funkcjonować wyłącznie jako systemy chłodzące, w bardziej rozbudowanej formie natomiast mogą służyć zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Wynika to przede wszystkim z możliwości odwrócenia obiegu chłodniczego i wykorzystania pompy ciepła z inwerterem, co umożliwia wszystkim jednostkom wewnętrznym w danym systemie pracę w trybie grzania lub chłodzenia pomieszczeń, zależnie od zapotrzebowania użytkownika. Co więcej – możliwe jest równoczesne grzanie w jednych pomieszczeniach i chłodzenie w drugich, wykorzystując system transportu ciepła z pomieszczeń chłodzonych do tych, które wymagają ogrzewania. Tym samym odzyskujemy darmowe ciepło, transferując je za pomocą systemu VRF pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.
System VRF – opis i zasada działania
Sporo o systemie VRF mówi jego nazwa, a w zasadzie skrót, za jakim się ona kryje. Pochodzi z języka angielskiego i oznacza Variable Refrigerant Flow, czyli zmienny przepływ czynnika chłodniczego. Spotkać się można także z wariantem VRV – Variable Refrigerant Volume, odnoszącym się do zmiennej objętości czynnika chłodniczego. W obu przypadkach mamy do czynienia ze zmianą strumienia czynnika chłodniczego, który przepływa przez parownik.
Zmiana ta może następować na różne sposoby. Jedną z metod jest zastosowanie zmiennej prędkości obrotowej silnika – reguluje się ją za pomocą tzw. falownika, zwanego także inwerterem. Stąd właśnie tego typu sprężarki lub pompy ciepła nazywa się inwerterowymi. Inne rozwiązanie stanowią sprężarki typu “scroll”, w przypadku których regulacja strugi czynnika, który jest transportowany przez sprężarkę, następuje poprzez czasowe podniesienie jednej ze spiral sprężarki. Urządzenie przechodzi wówczas w bieg jałowy,
a strumień czynnika chłodniczego, który tłoczony jest do instalacji, ulega zmniejszeniu.
Jak wygląda instalacja systemu VRF?
Systemy VRF w celu prawidłowego i skutecznego funkcjonowania wyposażone są
w rozbudowaną elektronikę. Przede wszystkim mamy do czynienia z systemami sterowania każdym pojedynczym urządzeniem, tj. jednostką wchodzącą w skład systemu. Ponadto podłączane jest sterowanie grupowe, które pozwala na zarządzanie wszystkimi urządzeniami – pompami ciepła, klimatyzorami, klimakonwektorami etc. – w jednym miejscu, w sposób zdalny. Nierzadko stosuje się także dodatkowe zabezpieczenia, pozwalające zidentyfikować stany alarmowe, a także dokonywać aktualnego pomiaru zużycia energii elektrycznej. Dodatkowo w każdej jednostce wewnętrznej systemu stosuje się automatyczne zawory rozprężne EEV, które umożliwiają dokładne regulowanie warunków wewnętrznych, panujących w systemie, a tym samym w poszczególnych pomieszczeniach obiektu, w którym mieści się system VRF.
Wbrew pozorom systemy VRF dopiero czekają na swój moment wzrost popularności. Przez długi czas uznawane były za niegodne uwagi z powodu wysokich kosztów inwestycyjnych, zwłaszcza w porównaniu z zakupem klimakonwektora. Obecnie jednak sprężarki inwerterowe stają się rozwiązaniem stosowanym coraz częściej w agregatach zewnętrznych, dzięki czemu budowa systemu VRF staje się coraz bardziej opłacalnym rozwiązaniem, który może zagwarantować duże oszczędności.